web accessibility bulgarian flag english flag

Хоризонт 2020

ХОРИЗОНТ 2020

ПРОГРАМА ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ИНОВАЦИИ

 

„Хоризонт 2020” е основният финансов инструмент прилагащ инициативите на ЕС за повишаване конкурентоспособността на Европа във всички направления. Програмата започва от 2014 г. до 2020 г. с общ бюджет над 70 млрд. евро  и се явява един от основните двигатели за растеж и заетост в Европа. Програмата обхваща научната и иновативната дейност, която до момента е финансирана от рамковите програми, както и от другите програми на ЕС. Поканите само от бюджета за 2014 г. са на стойност около 7,8 млрд. евро, като финансирането е насочено към трите основни стълба на „Хоризонт 2020“:

  • Високи постижения в научната област: Около 3 млрд. евро, включително 1,7 млрд. евро за безвъзмездна помощ от Европейския съвет по научни изследвания за водещи учени и 800 млн. евро за стипендии за млади изследователи „Мария Склодовска-Кюри“.
  • Водещи позиции в промишлеността: 1,8 млрд. евро в подкрепа на водещите позиции на европейската промишленост в области като ИКТ, нанотехнологии, усъвършенствани производствени технологии, роботика, биотехнологии и космос.
  • Обществени предизвикателства: 2,8 млрд. евро за новаторски проекти в отговор на седемте обществени предизвикателства в „Хоризонт 2020“ — най-общо това са: здравеопазване, селско стопанство, морско дело и биоикономика, енергетика, транспорт, климатични промени, околна среда, ресурсна ефективност и суровини, мислещи общества, сигурност.

Програмата е насочен към разрешаването на основните предизвикателства и цели, стоящи пред ЕС – непосредствено стабилизиране на финансовата и икономическа система и създаване на икономически възможности за бъдещето. „Хоризонт 2020” цели да осигури конкурентоспособността и благополучието на Европа в глобален мащаб чрез, стимулирането на интелигентен, устойчив и приобщаващ икономически растеж и създаване на работни места.

„Хоризонт 2020” е отворена за кандидатстване за научноизследователски институти, университети, иновативни частни компании, малки и средни предприятия от ЕС (и от други държави като допълнителни партньори). Ще могат да се финансират дейности във всички сектори на икономиката: селско стопанство, рибарство, хранителна промишленост, транспорт, енергетика (по-специално използването на възобновяеми енергийни източници), информационни и комуникационни технологии.

 

Полезни връзки:

 

Информация за кандидатстване

  • LEAR за Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”:

проф. д-р Невена Милева

Заместник-ректор “Научноизследователска и проектна дейност, международно сътрудничество”

E-mail: nevena.mileva@gmail.com

Телефон: +359-32-261400

 

  • PIC на Пловдивския университет: 999848259

 

Последна промяна на 24 Април 2018