Начална училищна педагогика
Професионално направление: Педагогика
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: педагог, начален учител
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Специалността „Начална училищна педагогика“ е свързана с подготовка на висококвалифицирани педагогически кадри за нуждите на началното училищно образование и други образователни институции.
Обучението на студентите от тази специалност осигурява придобиване на широкопрофилна специализирана и интердисциплинарна подготовка за изпълнение на професионална дейност съобразно със стандартите в националната квалификационна рамка и изискванията към бъдещите учители в началния етап на основното образование.
Завършилите специалността „Начална училищна педагогика“ имат правоспособност да провеждат обучение по всички предмети от началния етап на основното образование. Те могат да се реализират в следните области:
- Образование и възпитание в началния етап на СОУ (държавни, общински и частни начални училища) – като начален учител, провеждащ обучение по всички учебни предмети, или като възпитател в училища с целодневна организация на обучението;
- Управление на образованието – като извършват научно-методическа и организационно-управленска дейност в системата на образованието, както и в институциите, имащи образователно-просветни функции;
- Неправителствени организации, фондации и др. – като ръководители на екипи или членове на екипи.
По време на следването си и при определени условия студентите имат право да запишат втора специалност в същия или в друг факултет на университета.
Завършилите бакалавърската програма могат да продължат обучението си по избрани от тях магистърски програми съобразно с реда, установен от закона и описан в справочника за магистратурите.
Забележка: Не се приемат документи на кандидатстващите за специалността „Начална училищна педагогика“ без удостоверение за предварително издържан изпит, издадено от комисията за проверка на говорните и комуникативните способности.
Последна промяна на 06 Февруари 2020