Специална педагогика
Професионално направление: Педагогика
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: специален педагог – логопед, или специален педагог за лица с умствена изостаналост
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Получената професионална квалификация на завършилите специалността „Специална педагогика“ дава възможност за работа в логопедични кабинети, специализирани учебно-възпитателни заведения за деца с нарушения, психо-неврологични диспансери, специални учебно-професионални заведения, домове за деца и юноши, рехабилитационни и психодиагностични центрове, трудововъзпитателни училища, медико-социални центрове, домове за деца с тежък интелектуален дефицит и домове за социални грижи и в ресурсните центрове за деца със специални образователни потребности като специалисти специални педагози.
Изучават се фундаментални методически, психологически и педагогически дисциплини: дидактика, психолингвистика, психодиагностика, психология на общуването, съвременен български език, музикотерапия, арттерапия и др. Специализиращата част на обучението включва уводни курсове (логопедия, педагогика за лица със: увреден слух, зрителни нарушения, умствена изостаналост, невросоматични нарушения), диагностика на анормалното развитие, психология на анормалното развитие и методика на корекционно-възпитателната работа. В процеса на обучение се провеждат общопедагогическа и специализираща практика.
При определени условия завършилите могат да продължат обучението си не по-малко от една година за придобиване на образователно-квалификационната степен „магистър – специален педагог“, чрез която получават по-тясна специализираща подготовка по определени програми в областта на логопедията, педагогиката за лица с умствена изостаналост, педагогиката за лица с увреден слух.
Забележка: Не се приемат документи на кандидатстващите за специалността „Специална педагогика“ без удостоверение за предварително издържан изпит, издадено от комисията за проверка на говорните и комуникативните способности.
Последна промяна на 06 Февруари 2020