Обучение по природни науки в прогимназиалния етап на училищното образование
Професионално направление: Педагогика на обучението по...
Образователно-квалификационна степен: бакалавър
Професионална квалификация: учител по „Човекът и природата“ (5-6-ти клас), учител по биология в прогимназиален етап, учител по химия в прогимназиален етап, учител по физика в прогимназиален етап
Срок на обучение: 8 семестъра (4 години)
Форма на обучение: редовна и задочно
Балообразуване: вж. Приложение № 1
Обучението в ОКС „бакалавър“ по специалността „Обучение по природни науки в прогимназиалния етап на училищното образование“ има за цел да подготви учители по интегрирания учебен предмет „Човекът и природата“ (5. – 6. клас), както и по природните науки – биология, химия и физика, за основното училище (7. клас). Студентите получават базисни познания в областта на физиката, астрономията, биологията, химията и педагогическите науки. Предлага се също и приложна педагогическа подготовка, както и психологически познания, което позволява завършилите да провеждат преподавателска и възпитателна дейност в прогимназиалния етап на българското училище.
Учебният план, по който се обучават тези специалисти, е внимателно балансиран по отношение на научни и на педагогически учебни дисциплини. Обучението се фокусира само върху основните знания по природните науки, необходими на бъдещите учители в прогимназиалната образователна степен, за да се избегне трудността, с която обикновено се свързва изучаването на природните науки. Разнообразието от учебни дисциплини прави обучението по тази специалност интересно и съвременно.
Дипломираните по специалността имат много добри възможности да започнат работа като учители по четири учебни предмета в прогимназиалния етап – човекът и природата (5. и 6. клас), биология, химия и физика в 7-и клас. След едногодишно обучение по магистърска програма по някои от природните науки тези учители биха могли да преподават и в гимназиалния етап на българското училище един от учебните предмети „Физика и астрономия“, „Химия и опазване на околната среда“ и „Биология и здравно образование“.
Последна промяна на 06 Февруари 2020